Úvod k drevostavbám

 

  • Aké sú výhody a nevýhody drevostavieb?
  • Ako postupovať pri výstavbe drevodomu?
  • Akým chybám sa vyhnúť?
  • Na čo nezabudnúť?
  • Staviať svojpomocne, alebo prenechať výstavbu firme?



Výhody drevostavby oproti murovaným domom:

  • príjemná pocitová teplota, vďaka odrážaniu tepla od stien do priestoru
  • dobrá vlhkosť vzduchu, vďaka vnútornej vzduchotesnej obálke domu
  • sálanie tepla zo stien a stropov. Na rozdiel od murovaného domu, v drevostavbe sa teplo od stien odráža tak, že to cítime aj pri nižšej izbovej teplote. Naopak, murivo funguje ako špongia na teplo. Ak priložíme ruku na murovanú stenu, pocítime chlad. Ak položíme ruku na drevenú stenu, chlad zaručene nepocítime.
  • vôňa dreva - kedykoľvek k nám niekto príde, už od dverí vraví: "Ako pekne tu vonia drevo". Ja už si to tak neuvedomujem, ale vždy ma to poteší.
  • nižšie prevádzkové náklady na kúrenie, vďaka sálavému teplu a vyššej pocitovej teplote aj pri  nižšej reálnej teplote
  • rýchlejší ohrev domu táto výhoda sa najviac prejaví pri víkendových chalupách. Nosné steny drevostavby tvorí ľahká konštrukcia, do ktorej sa neakumuluje prakticky žiadne teplo. To znamená nielen úsporu času, ale aj peňazí na vykurovanie. Pri murovanom dome dosiahneme stabilnú teplotu v interiéri, až keď sa nahrejú aj múry. Pri víkendových chalupách je to nevýhoda. Na sklonku nedele odchádzame a murovaná chalupa je zbytočne vyhriata ešte na minimálne jeden deň. Pri drevostavbe vynaložíme na ohrev len toľko energie, koľko v skutočnosti potrebujeme.
  • vyššia odolnosť konštrukcie pri zemetraseniach
  • ľahká nosná konštrukcia, si nevyžaduje masívny betónový základ. Môžme ju realizovať aj  na pätkách rôzneho typu, alebo zemných vrutoch. Ak murovaný dom nemá základy v  nezamŕzajúcej  hĺbke, vplyvom zamŕzania a rozmŕzania dochádza k cyklickému dvíhaniu a    klesaniu  podložia a postupnému narušeniu statiky murovaného domu (praskliny v murive). To sa stáva hlavne pri  starých domoch, ktoré nemajú prakticky žiadne základy. Drevostavba má pružnú konštrukciu, preto s týmito pohybmi podložia nemá problém. Je to obrovská výhoda a možnosť ako si zjednodušiť si výstavbu chalupy.
  • flexibilná regulácia teploty obrovská výhoda, ktorá sa prejaví hlavne v lete. Podmienkou je kvalitné zateplenie a rozumne veľké okná s trojsklom. Tým, že obvodové steny drevodomu neakumulujú takmer žiadne teplo, vieme drevodom rýchlo vychladiť. Počas horúcich letných dní, necháme okná zavreté, aby sa interiér neprehrial, počas noci naopak vetráme. Takto dokážeme aj dlhodobo regulovať teplotu interiéru oveľa efektívnejšie ako pri murovaných domoch, či bytoch, kde sa musíme vysporiadať aj s teplom naakumulovaným do stien, ktoré sála cez noc do interiéru. Ak horúce dni trvajú dlhodobo, skôr či neskôr tento zápas v murovaných domoch prehráme. Dôvod je práve akumulácia tepla nosnými stenami. Vražedná kombinácia sú veľké okná + ťažké nosné murivo + zateplenie fasády. Čo táto kombinácia sposobí? Obrovské okná cez deň vpustia kvantá tepla do vnútra. Murivo sa nahreje. Steny sú však zateplené a v noci sa teplo nevie rýchlo vysálať von do exteriéru. Vysledkom je prehriaty interiér. Klasický problém panelákov. Ale aj mnohých murovaných domov s francúzkymi oknami. Záplatou sú potom v lepľom prípade exteriérove žalúzie a v horšom zbytočná klimatizácia.

Nevýhody drevostavby oproti murovaným domom:

  • technologicky aj časovo náročnejšia výstavba (ak staviame ozaj poctivo a kvalitne)
  • nákladnejšia výstavba


Najčastejšie chyby drevostavieb

  • Difúzne uzavretá konštrukcia (OSB ako vonkajší plášť, zateplenie polystyrénom): Pri každej drevostavbe platí pravidlo, že difúzny odpor jednotlivých vrstiev obvodovej konštrukcie musí klesať smerom z vnútra von.
  • Absencia, alebo nesprávna aplikácia vnútornej parotesnej obálky domu.


MÝTUS č.1: Drevodom sa postaví rýchlejšie ako murovaný
Nie je to pravda. Kvalitná drevostavba sa nedá postaviť rýchlejšie ako murovaný dom, jedine v prípade použitia, celých prefabrikovaných stien, ktoré na stavenisko dovezie kamión. V prípade klasickej výstavby, je z mojho pozorovania najrýchlejšia výstavba z porobetónu (ytong, porfix...). Drevostavba na rozdiel od murovaného domu sa skladá z mnohých vrstiev. Nosná konštrukcia - rám, vnútorné opláštenie, izolácia, vonkajšie opláštenie, fasáda, inštalačná predstena. Realizácia každej tejto vrstvy trvá približne rovnakú dobu. Postaviť hrubú stavbu z porobetónu, trvá približne toľko, čo postaviť 1. vrstvu drevostavby t.j. nosnú konštrukciu. Výhodou drevostavby nie je v rýchla výstavba.

MÝTUS č.2: Murovaný dom vydrží 100 rokov, drevostavba nie
Toto platí len pri odfláknutých rýchlokvasených drevostavbách, pri ktorých sa nedodržujú základne pravidlá a technologické postupy. V prípade kvalitnej výstavby je životnosť drevostavby aj murovaneho domu porovnateľná. Navrch toho má drevostavba lepšiu odolnosť pri zemetraseniach.

DÔLEŽITÉ: Zdravá drevostavba slúži tak dlho ako aj kvalitný murovaný dom. Vlhkosť v konštrukcii, však výrazne znižuje jej životnosť. Vlhkosť spôsobuje, plesne, hnilobu a práchnivenie nosných prvkov konštrukcie. Preto sa praktický celá technológia prí výstavbe drevostavby točí práve okolo ochrany proti vlhkosti. Na jednej strane ochrana spočíva v zabránení vniknutia vlhkosti do konštrukcie (parozábrana) a na druhej strane ochrana spočíva v umožnení odvetrania (vysušenia) prípadnej vlhkosti do okolia (difúzne otvorená konštrukcia).


Moderné drevostavby majú difúzne otvorenú konštrukciu, odvetrávanú fasádu a v interiéri inštalačnú predstenu, v ktorej sa vedú všetky elektroinštalácie pripadne aj vodoinštalácie.

Rozhodli sme sa pre drevodom, ktorý je difúzne otvorený aby jeho konštrukcia vydržala roky zdravá.

Skladba obvodovej steny nášho drevodomu:

  1. SDK predstena
  2. Izolácia 5cm
  3. OSB III 18mm (bez obsahu formaldehydov)
  4. Rámová konštrukcia s izoláciou (hrúbka 200mm)
  5. Difúzna fólia
  6. Odvetrávaná vzduchová medzera
  7. Fasáda (tatranský profil)


Drevodom je technologicky oveľa náročnejší ako dom murovaný. Výhodou je suchá výstavba. Ak sa rozhodnete stavať svojpomocne, je dôležité si tématiku dôkladne naštudovať. Na strane druhej, nechať si postaviť domček firmou, tiež nemusí byť záruka kvality. Často je to skôr naopak. Obozretnosť pri výbere firmy je dôležitá. 

Drevostavba je ideálna pre chalupy a rekreačné bývanie
Drevostavbu vyhrejete oveľa skôr ako murovaný dom. Prevádzkové náklady na kúrenie v zime sú v porovnaní s murovaným domom nižšie. Dôvod je ten, že pocitová teplota v drevostavbe sa zdá byť aj pri nižšej reálnej teplote oveľa vyššia. Po lopate - ak máme v drevodome 21C, máme taký pocit ako v byte či murovanom dome pri teplote 24C. A tento rozdiel sa odrazí na nákladoch za vykurovanie. A nielen v nákladoch ale aj vo vlhkosti vzduchu. Vlhkejší vzduch sa lepšie dýcha. V drevodome získame pohodu a komfort aj pri nižšej teplote a zároveň dýchame vzduch, ktorý nie je prehriaty a suchý ako v bytoch. K vlhkosti vzduchu v drevodome vo veľkej miere prispieva aj paronepriepustná vnútorná obálka domu, kým pri murovaných stavbách vlhkosť prechádza do steny a do exteriéru. Obrovskú výhodu drevostavieb osobne vidím pri chatách, chalupách, teda pri rekreačnom bývaní. Vykúriť a vyhriať vychladnutý murovaný dom zaberie skoro celý víkend. Pri drevodome je to otázka pár hodín. Tému vykurovania rozvediem v príspevku, v ktorom sa povenujem výstavbe akumulačnej steny.