Fasáda

Finálne opláštenie domu tvorí odvetrávaná fasáda z tatranského profilu.
Fasáda je z vnútornej strany natretá prípravkom proti plesniam a škodcom (Bochemit) a z vonkajšej strany tenkovrstvou lazúrou. Prečo s tenkovrstvou lazúrou ? Pretože s ňou som mal zatiaľ najlepšie skúsenosti. Na výber sú v zásade následovné možnosti:

a/ oleje - olej po čase vymyje a drevo získa prirodzenú patinu - šedú ako staré šopy.
b/ hrubovrstvé lazúry - výhoda je, že stačí jeden náter. Nevýhoda a to je dôležité, že drevo nedýcha a v miestach puklín a prasklín, kam zájde voda, začne sa drevo kaziť.
c/ rôzne akrylátové farby - ten istý problém ako hrubovrstvé lazúry, ešte horšie
d/ tenkovrstvé lazúry si vyžadujú 2 až 3 nátery. Tvoria ich vosky a oleje. Dostanú sa hlbšie do štruktúry dreva. Sú priedušné. Vlhkosť sa dokáže odvetrať.

Miesta, v ktorých je fasáda prevetrávaná, sú chránené proti hmyzu či myšiam hliníkovou sieťkou.


















Žiaľ aj keď som kúpil tatranský profil 1. triedy, občas boli krivule a občas boli aj suky, ktoré bolo treba nejako vyspraviť, aby nevypadávali ... našiel som si jednoduchý spôsob:










Nedalo mi a musel som olovničkou overiť, či sú steny pekne kolmé ... sú ;)
Idylka na streche po práci :) 



Moje závesné jedno-osobové lešenie s kolečkami aby sa nepoškodila fasáda.




Vonkajšie okrasné rámy okien:



Maľovanie. Celý dom som natrel tromi vrstvami tenkovrstvej lazúry LUXOL. Mám s touto lazúrou dobré skúsenosti. Nesľubuje nemožné a má primeranú cenu. Po dlhom rozhodovaní sme sa rozhodli prízemie natrieť na bielo a poschodie na hnedo. Vybrali sme si odtiel Oregonská Pínia. Samozrejme s UV filtrom.