Poter z ľahčeného liapor-betónu

Pôvodný plán, bolo uložiť na betónovú deku drevený rošt, zatepliť a opláštiť OSB doskami. Postupom času som však tento plán zavrhol. Nechcel som prísť o betónovú deku a jej schopnosť akumulovať teplo. Predsa len sú to tony materiálu. Deka je zaizolovaná zo strany exteriéru, preto dodatočná izolácia zvnútra nebola nutná.

Po dlhšej úvahe som sa rozhodol pre ľahčený tepelnoizolačný poter z liapor-betónu.
Ľahčený liapor-betón má tepelnoizolačné vlastnosti podobné drevu a nezaťaží konštrukciu.

Nechal som si tým otvorené dvoje dvierok. Pre podlahové kúrenie s akumuláciou do podlahy a na druhej strane možnosť chodiť v zime po podlahe bosou nohou aj bez podlahového kúrenia.

Liapor, alebo keramzit je expandovaný íl, sú to keramické guličky, ktoré sú tak ľahké, že plávu na vode.

Tento poter sa nedá robiť strojovo. Musí sa realizovať ručne. Žiaľ, v tom období som nevedel násť žiadneho murára ani firmu v okolí, ktorá by s liapor-betónom mala skúsenosti. Preto som sa do toho pustil sám.

Po výmene pár telefonátov a mailov so zástupcom firmy Liapor som sa dopracoval k finálnej receptúre.

Receptúru si tu odložím pre budúcnosť a pre všetkých domácich kutilov a majstrov, ktorým príde vhod :)

Receptúra na ľahčený liapor-betón:
- liapor frakcia 1/4 50litrov (pre nenosné výplne stien alebo základný poter je vhodná aj frakcia 4/8)
- cement Portland 10 litrov
- voda 8-9 litrov

Postup:
Do miešačky najprv nasypeme Liapor, prilejeme cca 2 litre vody, aby nám neprášilo cement, premiešame, postupne pridávame cement za stáleho miešania. Vznikne suchá zmes. Postupne pridáme zbytok vody za stáleho miešania. Necháme miešať 2 minútky. Hotovo, liapor-betón je pripravený.

Vody by malo byt toľko, aby nám zmes nerobila v miešačke hrudky - guľky (vtedy je málo vody) a zároveň toľko, aby zmes keď ju naberieme na kelňu, pekne držala tvar kôpky. Ak dáme viac vody, zmes sa bude roztekať, rozpadať. Správna zmes je polosuchá.

Keďže nie som majster, nechcel som riskovať nerovnosti. Pomohol som si vodiacimi lištami z drevených lát, ktoré som nivelizoval do roviny. Po zatuhnutí poteru som laty vybral a špáry vyplnil liapor-betónom.

Výsledok je uspokojivý. Poter má hrúbku cca 5.5cm a funguje ako som si predstavoval.