Strop a Krov - zateplenie a opláštenie

Krov

Zateplenie krovu je dvojvrstvové, prípadne až trojvrstvové.
1.vrstva - 18cm hrubá medzikrokvová izolácia (Ecose40)
2.vrstva - 5cm Nobasil FKD medzi kontralaty priečne k smeru krokiev na prerušenie tepelných mostov.

Nasleduje opláštenie doskami OSBIII húbky 15mm.

3.vrstva - 5cm Nobasil MPN alebo Ecose40. Dodatočná vrstva zateplenia v SDK podhľade.

Celková hrúbka zateplenia je tak 23 až 28cm.

Poznámka: Platí pravidlo, že hrúbka zateplenia pred parozábranou zo strany interiéru môže byť maximálne 1/4 celkovej hrúbky zateplenia. Dôvod je ten, aby sa zabezpečilo, že rosný bod vznikne až za parozábranou, teda v mieste, kde vlhkosť nie je resp. môže sa odvetrať do exteriéru.



Veľmi dôležitý detail je golier okolo komína. Vzduchotesná obálka z interiérovej strany domu nesmie byť prerušená, inak stratí svoje opodstatnenie. V mieste, kde komín prechádza stropom a krovom je potrebné vyhotoviť "golier" z parozábrany, ktorá sa nadpojí na vzduchotesnú obálku domu. Zároveň musíme dodržať normu, že drevo a iné horľavé materiály musia byť od komína vzdialené minimálne 5cm. Vďaka golieru docielime, že prípadna vlhkosť z interiéru sa nedostane do konštrukcie, kde by mohla narobiť šarapatu.


 Medzi golierom a komínom je Nobasil FKD 5cm, ktorý je nehorľavý.








Použil som laty 50x50mm a konštrukčné vruty 8x100mm. Rozteč lát je 60cm, čo je šírka izolačnej dosky.








Strop
Podobne ako krov, aj strop je zateplený. Izolácia v strope medzi poschodiami je jednak z dôvodu zníženia kročajového hluku a jednak preto, aby teplo z prízemia neutekalo prirýchlo do podkrovia. Na základe výpočtu vyšlo, že hrúbka izolácie v strope má byť 8 až 10 cm. Výpočet výchádzal z logiky, že tepelné straty stenami poschodia a strechou by mali byť ideálne rovnaké (nie väčšie) ako rýchlosť prechodu tepla stropom. Ak by boli oveľa nižšie, podkrovie by sa prehrievalo, naopak ak by boli vyššie, bol by problém podkrovie vykúriť a prehrievalo by sa prízemie.

Použil som izoláciu Nobasil MPN hrúbky 10cm. Je to podobný nobasil ako fasádny FKD, ale nie je taký tvrdý. Drží tvar a zároveň je pružný. Vie sa viac prispôsobiť nerovnostiam. Na rozdiel od vaty drží v strope aj bez použitia drôtikov či šnúrok. Dobre sa reže. Je s ním jednoduchšia robota ako s vatou. ... Škoda že som tento typ Nobasilu nepoznal už pri zatepľovaní obvodových stien. Ak by som to mal robiť ešte raz, určite by som použil Nobasil MPN, kvôli jednoduchšej práci. Rovnako je zateplený aj veniec zo strany interiéru.





















No jo, keď sa stropnice nakreslia v 3D modeli tak pekne licujú, v skutočnosti však nie vždy. Občas pridajú prácu navyše.