Akumulačná stena a kúrenie

Každá minca má dve strany.

Výhoda drevostavieb je okrem iného aj tá, že ich vieme v zime rýchlo a ľahko vyhriať na rozdiel od stavieb murovaných. Je to vďaka tomu, že prakticky skoro celý objem konštrukcie stavby tvorí izolácia a ľahký drevený skelet, ktoré majú vynikajúce izolačné vlastnosti. Na strane druhej majú nízku schopnosť akumulovať teplo vzhľadom na svoju nízku hmotnosť.

Schopnosť materiálu akumulovať teplo rastie s jeho hmotnosťou, naopak tepelnoizolačné vlastnosti klesajú. Platí nepriama úmera.

Murované stavby, hlavne z kameňa, tehál a betónu majú obrovskú tepelno-akumulačnú schopnosť. Síce im trvá dlho kým sa vyhreje interiér aj steny, ale keď už sú vyhriate, môžme zdroj tepla vypnúť a teplo bude sálať z vyhriatých stien ešte hodiny.

tepelná kapacita betónu: c = 1020 [J/kg.K]
tepelná kapacita dreva: c = 2510 [J/kg.K]
tepelná kapacita sklennej vaty je zanedbateľná.

Z uvedeného výplýva, že kilogram dreva ma 2.5x vyššiu tepelnú kapacitu ako betón. Ale - jeden kubík mäkkého dreva váži 0.4 tony a jeden kubík hutného betónu váži 2.1 tony.

Betón je teda 5 krát ťažší ako drevo a vďaka tomu dokáže objemovo prijať 2 krát viac tepla ako drevo. Najviac tepla dokáže do seba prijať voda. Aj preto sa používa v radiátoroch.

Murované steny domu fungujú ako tepelné batérie. Kým je kúrenie zapnuté, nabíjajú sa. Keď sa kúrenie vypne a teplota v interiéri klesne pod teplotu, steny začnú uvoľňovať teplo do okolia. Za ideálnu "bezúdržbovú" tepelnú batériu považujem betónovy strop. Ten ale v drevostavbe neprichádza do úvahy :).

Tento malý hendikep drevostavieb je môžné riešiť viacerými spôsobmi:
1. modern - nízkoteplotným elektrickým vykurovaním rôzneho druhu a termostatmi, ktoré neustále udržujú rovnomernú teplotu v dome (podlahové/stenové kúrenie, stropné infrapanely)

výhody: komfort / nevýhody: vysoké účty za elektrinu

2. tradične - v prípade vykurovania tuhým palivom máme tieto možnosti:
a/ podlahové kúrenie (rozvody teplej vody v betónovej podlahe)

výhody: komfort teplej podlahy / nevýhody: nákladná realizácia, potreba kotolne, v prípade výpadku elektriny treba dusiť pec, aby voda v trubkách nevyvrela, ničí sa pec, nekvalitné horenie, dechtovanie.

b/ akumulačná stena, obmúrovka pece, klasické murované kachle.

výhody: jednoduché, funkčné / nevýhody: ?

My sme sa rozhodli pre akumulačnú stenu a obmúrovku liatinových kachlí.
Akumulačná stena je jednoduchá stena z plných pálených tehál. Princíp je jednoduchý. Stena sa ohreje na okolitú teplotu. Ak máme v dome 23 stupňov aj stena sa ohreje na 23 stupnov. V dobe keď sa v kachliach nekúri, teplo domu dodáva stena. Ten istý princíp funguje aj pri obmúrovke pece, ale ešte efektívnejšie. Obmúrovka pece sa vyhreje na oveľa vyššiu teplotu cca 60 - 100 C. Obmúrovka je zatiaľ provizórna, v tvare U tak, aby zakrývala zadnú a bočné steny kachlí, s plánovanou výškou cca 1.5m.  Obmúrovka pece zabezpečuje 3 veci:

1. komfort - v miestnosti, kde sú kachle umiestnené, je príjemné prostredie, pretože sálavé teplo z kachlí nežiari priamo na ľudí, ale vyžiari sa do obmúrovky, v ktorej sa akumuluje na neskôr.

2. akumulácia tepla - po vyhasnutí pece teplo ďalej odovzdáva do priestoru obmúrovka.

3. prúdenie vzduchu - obmúrovka bráni len šíreniu tepla sálaním do priestoru, no nebráni šíreniu tepla prúdením. Teplý vzduch od pece môže voľne prúdiť smerom hore na poschodie a do ďalších izieb.

Akumulačná stena
Čo vám majstri nepovedia :) ... Pri murovaní z plných pálených tehál je najlepšie použiť stavebné lepidlo (nie príliš riedke, nie príliš husté, tak aby keď doň urobíte vo vedierku brázdu, nespojí sa). Plná tehla ma takú schopnosť sať vodu, že ak murujete na murovaciu maltu, vysaje vám z nej vodu skôr, než stihnete položiť ďalšiu tehlu. Nepomáha ani namáčanie tehál do vedra s vodou. A s príliš riedkou maltou sa robí o ničom. So stavebným lepidlom to ide krásne. Tehly ale treba aj tak namáčať vo vode, aby tak nesali. Špárovať sa ale so stavebným lepidlom nedá, je nutná murovacia malta alebo jemný betón. Pod prvým radom je zakladacia malta...pre istotu. Použil som plnú pálenú tehlu značky Wienerberger (Porotherm). Musím pochváliť, sú to krásne presné a rovné tehly.








Výhody kachlí
Často sa spomínajú nevýhody kúrenia na tuhé palivo. Prehriaty vzduch alebo nerovnomerná teplota v dome, či časté nakladanie a nutnosť vstávať v noci. Tu by som rád trochu oponoval. Moja skúsenosť je taká, že pri kvalitných liatinových kachliach stačí naložiť 2x za 24 hodín. Ráno a večer. Tiež existujú peletkové pece, ktoré si dávkujú palivo samé. My máme kachle Plamen Trenk. Sú to bezroštové kachle s ohniskom typu S. V tých najtuhších mrazoch stačí naložiť 2x max. 3x za deň. Teplota v dome je viac menej rovnomerná a kolísa v rozmedzí 21 - 24 stupnov. Čo aspoň nám nijako nekazí komfort a pohodu. S kachľami je nutné naučiť sa robiť, nemajú automatiku ani tlačítko on/off. Ale je to aj o cene za kúrenie - ročne ušetríte na kúrení aj 1000 eur, v porovnaní s elektrikou. A pozerať sa do ohníka je príjemnejšie ako pozerať sa na vypínač :). Vzduch v dome nie je prehriaty. Je pravda, že v tesnej blízkosti kachlí má vzduch aj 300 C, no to je aj výhoda. Všetok vzduch, ktorý obmýva povrch kachlí sa dezinfikuje. Tak isto ako sa kedysi dezinfikovali šaty žehličkou. Teplota vzduchu prúdiaceho od kachlí sa prudko znižuje a nijak nenarúša pohodlie. Zároveň kachle spotrebúvavajú pri horení vzduch a tak sú schopné vymeniť v priebehu jedného dňa všetok vzduch v dome. (v zime je dobré mať aspoň jedno okno na mikrovetračku).


Plamen Trenk



Prečo sme si vybrali práve kachle Plamen Trenk? To by bolo asi na celý nový blog. Kým som sa k nim dostal, prešiel som si viacerými pieckami, drevom aj uhlím a odskúšal aj preštudoval všetko možné. Dalo by sa o tom rozprávať hodiny. V skratke, chceli sme kachle, ktoré:

1. sú na kusové drevo - normálne polienka,
2. netreba z nich často vynášať popol, 
3. netreba ich obskakovať a stačí do nich naložiť raz, dva krát maximálne tri krát za deň,
4. dokážu čo najčistejšie spáliť palivo,
5. majú stredný alebo maximálny výkon 5kW ... toľko stačí na celý dom. 5kW už je aj veľa,
6. majú okienko, v ktorom môžme sledovať večerný program :) ... a fázu horenia.


Vhodní adepti boli kanadské kachle, ktoré ale stoja okolo 3000 eur, alebo tradičné kachle s ohniskom typu "S". Keďže s ohniskom S som skúsenosť nemal, ale teória vyzerala sľubne, rozhodli sme sa pre najlacnejšiu dostupnú variantu akože na skúšku. Teda pre Plamen Trenk. Som s ními veľmi spokojný až na pár nedostatkov, ktoré som ale vyriešil.



Regulátor komínového ťahu

Čo to je?
Regulátor komínového ťahu stabilizuje podtlak v komíne, hlavne za nepriaznivého počasia, keď je víchrica, poryvy vetra, ale aj vtedy ak by sa nedopatrením príliš rozhorelo palivo. Slúži ako bezpečnostný prvok, ktorý nedovolí, aby sa ťah v komíne zvýšil nad nastavenú hodnotu. Vďaka regulátoru komínoveho ťahu horí palivo rovnomerne a bezpečne. Bez regulátora komínoveho ťahu dochádza hlavne pri poryvoch vetra k "zabafkaniu" dymu z pece do miestnosti. Dôvod je, že pri poryve vetra sa prudko zvýši ťah v komíne, drevo sa rozhorí, vzápätí sa ťah prudko zníži a pec vyfúkne dym do miestnosti. Tieto nepríjemnosti rieši regulátor komínoveho ťahu. Pre mňa je to úžasný a jednoduchý mechanický vynález, ktorý by sa mal automaticky dodávať ku všetkým komínom. Ale nedodáva sa. Zaobstaral som si preto tento regulátor značky esreko a namontoval miesto komínových dvierok. Pri čistení komína sa dá jednoducho vybrať a spätne založiť.