Zatepľovanie obvodových stien

Ako sa vraví - všetko zlé je na niečo dobré. A to isté platí aj naopak.

Dobrá strana mince:
Difúzne otvorená konštrukcia zaistí na dlhé roky, že nosný skelet domu ostane zdravý, pretože akakoľvek vlhkosť z konštrukcie sa ľahko odvetrá do exteriéru.

Odvrátená strana mince:
Na strane druhej je potrebné lešenie, behať hore dolu po rebríkoch a po lešení s každým jedným kusom izolácie. Možno sa to nezdá, ale je to obrovký rozdiel. Pri difúzne uzavretej konštrukcii obijete celý dom z vonku OSB doskami a potom si pokojne v suchu vo vnútri režete vatu a vkladáte do stien. Je jedno či prší či fúka, netreba vám lešenie, stačí malý rebrík s troma stupienkami. Pri zatepľovaní difúzne otvorenej konštrukcie sa nachodíte po rebríkoch po lešení, modlíte sa aby počasie vydržalo, aby vám vatu neopršalo, keď fúka, nedá sa pekne natiahnuť a pripevniť difúzna fólia. Sú to často nervy a stresy v závislosti od počasia. Prečo sa s tým potom trápiť? Lebo pri difúzne otvorenej konštrukcii vám dom nezhnije ani nesplesnie. Je to namáhavejšie, ale stojí to za to. Ja som začal zatepľovať v októbri a skončil začiatkom decembra, keď už sa prsty lepili na hliníkove stupienky rebríka a na lešení obielenom od námrazy sa šmýkalo ako na kĺzačke. Túto etapu už by som si zopakovať nechcel :).

Zateplenie a difúzna obálka domu

Izoláciu domu tvorí sklenná vata Ecose 40 hrúbky 200mm. S touto vatou sa dobre pracuje, lebo tak nepichá a nedráždi ako klasická sklenná vata. Nosný skelet domu má hrúbku 15cm. Celkovú hĺbku steny 20cm som dosiahol nadbitím lát 5x5cm na vonkajší skelet konštrukcie. V miestach, kde je hĺbka konštrukcie menšia ako 200mm (veniec, rohy), som použil fasádny NOBASIL FKD.

Vonkajšia difúzna obálka domu je vyhotovená difúznou fóliou JUTADACH 150 2AP




















Prvý novembrový sneh. Perinbaba mi dopriala, nech sa mi nerobí príliš ľahko. Naštastie o pár dní príšlo ešte oteplenie.





 Akurát som to stihol, kým prišiel naozajstný Mrázik.