Veniec, strop a plásť


Veniec slúži na to, aby previazal jednotlivé vertikálne konštrukcie pod ním (steny) a tiež aby zvýšil únosnosť horizontálnych prvkov. Na veniec sa následne uložia a ukotvia stropnice. Stropnice majú rozmer 6x18cm a raster 625mm.







 Detail rohu. Jednotlivé vrstvy musia byť vzájomne previazané.

Bloky resp. rozperky. Medzi jednotlivé stropnice sa vkladaju rozperky. Tie zabezpečia tvarovú stálosť stropníc. Bez rozperok by mohlo dôjsť ku klopeniu stropníc do strán a deformácii celého stropu. Existuje niekoľko typov vyhotovenia rozperok. Pri strope som využil tento typ. Pri krove iný. V stenách sa tiež používajú rozperky. Musia ale naplno vyplniť priestor v ráme. Potom je ich úloha v stenách okrem zlepšenia statických vlastností aj zvýšenie protipožiarnej odolnosti konštrukcie.





Opláštenie - vnútorné opláštenie konštrukcie s OSB III.  Označenie III znamená, že dosky sú vhodné aj do vlhkého prostredia. OSB dosky obvodových stien majú hrúbku 18mm. Sú to OSB dosky bez obsahu formaldehydových živíc a teda nie sú zdraviu škodlivé. OSB dosky sú na konštrukciu pribité klincami ZN 3x80.  (bohato by stačili aj klince s dĺžkou 60mm, ale keď človek robí na vlastnom, tak má tendecniu veci predimenzovať pre istotu)

Pre opláštenie drevenej konštrukcie platí niekoľko dôležitých zásad: 

1. dĺžka klinca musí byť min. 3x  hrúbka pribíjaného materiálu 
2. OSB doska sa pribíja klincami každých max. 15cm po jej obvode a každých max. 30cm na vnútornej ploche. Dôvod je ten, že OSB doska zároveň plní funkciu statického prvku konštrukcie, teda zabezpečuje pevnosť celej konštrukcie. Ja som pribíjal každých 15cm všade.
3. dilatácie - medzi jednotlivými OSB doskami musia byť dilatačné špáry 3mm. Tzn. že OSB dosky nedávame hranami k sebe na doraz! Dôvod je ten, že OSB doska je z dreva a drevo mierne pracuje, celá doska sa mierne rozťahuje či sťahuje vplyvom vlhkosti. Ak namontujeme dosky bez dilatačných špár, riskujeme deformáciu celej konštrukcie. V rohoch necháme dilatáciu medzi hranou OSB a konštrukciu cca 1cm.

Tipy a Triky
- 15cm  je približne vzdialenosť medzi palcom a ukazovákom, dosť to urýchli prácu :)
- pre jednoduché a rýchle nastavenie dilatácie môžme použiť klince hrúbky 3mm, ktoré jemne pribijeme do konštrukcie pri hrane dosky a následne priložíme dalšiu dosku. Po jej namontovaní dilatačné klince vytiahneme a takto postupujeme ďalej.








Podlaha - pre opláštenie podlahy platia tie isté pravidlá ako pri oplášťovaní stien. Keďže podlaha musí zniesť vyššie priečne zaťaženie, používajú sa OSB III dosky hrúbky 22mm

Tipy a triky
Aby sme v budúcnosti predišli vŕzganiu podlahy pri chôdzi, je dobré OSB dosky podpeniť PUR penou v mieste styku so stropnicami. Pur penou nešetrime.





Hotovo, v tomto momente začína nahánačka s časom. Dom treba dokončiť skôr, ako prídu dažde. Mierny dáždik, ktorý vzápätí vysuší slnko nevadí, ale dlhodobé vytrvalé vlhké a daždivé počasie by OSB dosky znehodnotilo.